کمپرسور ۳

کمپرسور۳

محرک های کمپرسور

کمپرسورها از خود حرکتی نداشته و توسط یکی از محرکهای زیر به حرکت در می آیند.
• موتور الکتریکی
• موتور احتراق داخلی برای کمپرسورها ی ثابت
• موتور احتراقی وسیله ی نقلیه در سیستمهای سیار ( کامیون، تراکتور و….)

وسایل انتقال حرکت از محرک به کمپرسور

• تسمه های Vشکل:

این تسمه ها به طور گسترده ای با موتورهای الکتریکی و احتراقی مورد استفاده قرار می گیرند. این تسم ها با هزینه ی کم امکان هماهنگی بار کمپرسور و سرعت آن را فراهم می آورند. به لحاظ ایمنی این تسمه ها باید دارای سپر ( محافظ در صورت پاره شدن ) باشند.

• چرخدنده:

چرخدنده ها معمولا با موتورهای الکتریکی مورد استفاده قرار گرفته و موجب کاهش بار محوری روی جزء تولید کننده ی هوای فشرده و افزایش طول عمر آنها می شوند.

• Direct Drive :

جمع و جور بوده و محرک به تعمیر کمتری نیاز پیدا می کند. کمپرسورها می توانند با اتصال فلنجی یا کوپلینگ مستقیم به محرک وصل گردند.

مجموعه کمپرسور

مجموعه کمپرسور شامل کمپروسر، موتور، تسمه، چرخدنده و کنترل اتوماتیک می باشد. تجهیزات اضافی شامل مخزن، خشک کن، aftercooler، تخلیه خودکار رطوبت، کنترل سطح روغن، استارت مغناطیسی، جدا کننده آب، فیلترها و شیر کاهنده فشار می باشند.
نمونه هایی از انواع کمپرسورها را در زیر مشاهده می فرمایید.


پارامترهای کمپرسورها

هوادهی کپرسور

میزان هوادهی کمپرسور در شرایطی که فشار در دهانه مکش کمپرسور برابر با فشار جو باشد بیان می شود. خروجی هوای مربوط به این شرایط نیز در فشار ۱bar ، دمای ۲۰ درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی ۰% اندازه گیری می شود. با افزایش فشار در دهانه خروجی میزان هوادهی کمپرسور تغییر کرده و موجب کاهش بازده حجمی آن می گردد. بنابراین بیشینه فشار کمپرسور باید با دقت انتخاب گردد.

جابجایی ( CFM )

برای کمپرسورهای رفت و برگشتی جابجایی برابراست با حجم سیلندر ( ها ) ضربدر میزان دوران کمپرسور در یک دقیقه.

مخزن

مخزن هوای فشرده به منظور ذخیره سازی هوای فشرده به کار می رود. مخزن مانع از کارکرد دائم کمپرسور می گردد. همچنیین هوای فشرده در مخزن حنک می گردد. ته نشین شدن بخشی از رطوبت و ناخالصی های همراه هوا در ته مخزن نیز از دیگر کارکردهای آن می باشد. مخزن هوای فشرده به صورت جدا یا مجتمع با کمپرسور می تواند وجود داشته باشد.

محل نصب کمپرسور

• کمپرسور تا حد امکان باید نزدیک محل استفاده از هوای فشرده باشد.
• محل نصب کمپرسور تمیز، خنک، خشک و دارای تهویه باشد.
• دور از آلودگی، بخارات باشد چرا که اینها ممکن است باعث مسدود شدن فیلتر وشیرها شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *