دبی سنج (فلومتر)

اندازه گیری دبی

دبی حجم عبوری از یک مقطع در واحد زمان می باشد. واحد متداول اندازه گیری دبی lit/min می باشد. برای انتخاب دبی سنج باید به موارد زیر دقت کنید:

  • شرایط عملکرد سیستم

  • دقت اندازه گیری مورد نیاز

  • رنج اندازه گیری دبی

  • تاثیر دبی سنج روی سیال

  • قیمت

داشتن اطلاعات در ارتباط با سیال مورد اندازه گیری بسیار مهم بوده و انتخاب شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. به عنوان مثال اینکه روغنکاری سیال یا خورنده بودن آن، فشار کاری، دمای اندازه گیری و ویسکوزیته. ممکن است هدف از اندازه گیری دبی بررسی روند کار باشد. مثلا دبی نسبت به روز قبل تغییر داشته یا نه. ممکن است هدف از اندازه گیری مقایسه­ی کارآیی یک سیستم نسبت به سیستم دیگر یا مقایسه نسبت به مشخصات ارائه شده از سوی سازنده باشد. در اینصورت دقت اندازه گیری باید بالا باشد. تاثیر روی سیال بستگی به مکانیزم عملکرد سنسور دارد. تاثیر روی سیال، افت فشار سیال در نتیجه­ی عبور از دبی سنج  می باشد. قیمت دبی سنج هم بستگی به دقت آن دارد. دقت بیشتر = قیمت بالاتر

اندازه گیری دبی بدون استفاده از دبی سنج

  • یک روش ساده و البته نه چندان دقیق برای اندازه گیری دبی استفاده از یک سطل و یک زمان سنج می باشد. بدین ترتیب که خروجی پمپ را داخل سطلی که حجم آن مشخص است تخلیه کرده و زمان پر شدن سطل را اندازه گیری می نماییم. از تقسیم حجم سطل به زمان پر شدن دبی بدست خواهد آمد. دقت این روش به دقت حجم سطل و اندازه گیری زمان بستگی دارد. این روش چندان کاربردی نیست چرا که روغن در معرض آلودگی قرار خواهد گرفت.

  • با استفاده از اندازه گیری زمان طی کردن طول کورس یک سیلندر هیدرولیک. با دانستن طول کورس سیلندر و اندازه گیری زمان طی کردن آن، مساحت داخلی سیلندر را در طول کورس ضرب کرده و به زمان طی طول کورس تقسیم می کنیم. این روش هم چندان دقیق نمی باشد.

دبی سنج اریفیس متغیر

ایده ساخت این نوع دبی سنج از آنجا نشات می گیرد که جریان سیال می تواند باعث جابجایی جسمی شود. مطابق شکل با افزایش جریان سیال پیستون به عقب حرکت کرده، فنر فشرده شده و اریفیس بزرگتر می شود. پیستون به طریق مغناطیسی به نشانگر آنالوگ جریان متصل است. نشانگر به صورت مکانیکی کار می کند و برای مشاهده­ی تغییرات و روند جریان مناسب است. دقت این دبی سنج­ها ۴% رنج اندازه گیری می باشد. این دبی سنج­ها در اندازه­های مختلف می باشند. به عنوان مثال رنج ۲۵:۱ را پوشش می دهند ( از ۵lpm تا ۱۲۰lpm ). این دبی سنج­ها قیمت کمتری داشته و افت فشاری حدود ۲bar در ۴۰۰lpm دارند.

دبی سنج­های جابجایی مثبت

این دبی سنجها به جای استفاده از پیستون از چرخدنده استفاده می کنند. دو چرخدنده ( مانند پمپهای چرخدنده خارجی ) با یکدیگر درگیر بوده و یک مبدل (ترنسدیوسر) بالای یکی از چرخدنده ها قرار دارد. این مبدل به ازای عبور هر دندانه یک پالس می دهد. چرخش چرخدنده متناسب با جریان می باشد. ارتباط بین فرکانس مورد اندازه گیری توسط مبدل و جریان توسط فاکتور K بیان می شود. K factor = frequency / flow . با داشتن فاکتور K و فرکانس به راحتی می توان مقدار جریان را محاسبه کرد. این نوع دبی سنجها از نوع نشانگر جریان بسیار دقیق تر می باشند. این دبی سنجها تا رنج ۱۰۰:۱ را با دقت ۱% رنج اندازه گیری پوشش می دهند. افت فشار این دبی سنجها ۹barدر ۱۰lpm.

دبی سنجهای توربینی

در این دبی سنجها که عملکردی مشابه دبی سنج جابجایی مثبت دارند، به جای چرخدنده از پره ها استفاده شده است. روتور توربین روی شفتی سوار شده است. با عبور جریان توربین به چرخش در می آید و یک مبدل ( ترنسدیوسر ) به ازای عبور هر پره یک پالس می دهد. یک توریبن ۱ اینچ ممکن است دقتی برابر ۱%-/+ در جریان ۳۰۰lpm  داشته باشد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *